Povídání o minigolfu (1) - Minigolf veřejnostní

Minigolf je hra velice zajímavá. Sami jsme mu dokonale propadli a rádi se s vámi podělíme o vše, co o něm víme. Přinášíme proto první díl povídání o minigolfu, a to na téma minigolf veřejnostní.

 

Minigolf je oblíbenou zábavou pro všechny věkové skupiny, sociální i jiné vrstvy. Z důvodů, které se pokusíme objasnit v některém z příštích článků, má minigolf v České republice relativně dlouhou tradici a je tak velmi rozšířen a oblíben. Počet osob, který v České republice minigolf hraje rekreačně, se těžko odhaduje (žádný relevantní výzkum ještě nebyl proveden). Můžeme se však pokusit o kvalifikovaný odhad.Jeden z největších amerických výrobců minigolfových hřišť odhaduje roční počet návštěvníků minigolfu v USA na 130 milionů. Pokud bychom uvažovali přibližně stejnou popularitu a rozšířenost minigolfu v ČR a USA a použili stejný poměr počtu obyvatel (cca 300 milionů v USA) a návštěvníků minigolfu (130 milionů v USA), dostali bychom se v ČR na počet neuvěřitelných 3 milionů návštěvníků českých minigolfových hřišť ročně. Pokud vezmeme v úvahu geografickou rozlohu USA, kdy v Kalifornii si určitě zahrajete i v měsících, kdy už v ČR hráči venkovní hřiště opouštějí a stěhují se do méně početných indoorových minigolfů, a dále lepší infrastrukturu amerických minigolfových hřišť, můžeme odhadnout počet rekreačních hráčů v ČR přibližně na 1,5 milionu ročně. To činí z minigolfu v ČR jednu z nejrozšířenějších sportovních volnočasových aktivit vůbec. Proč tomu tak je?

K minigolfu nepotřebujete žádné speciální oblečení či výstroj (veřejnostní minigolfové vybavení vám na každém hřišti půjčí). Není náročný na sílu, takže mohou hrát spolu či proti sobě jak muži tak ženy, jak staří tak mladí. Pro veřejnostní hru není třeba mít žádné speciální oprávnění (typu řidičského průkazu), absolovat spciální kurz či výcvik (např. “zelenou kartu”), hrát mohou bez větších obtíží i zdravotně postižení.

Zároveň je však minigolf aktivitou ze své podstaty soutěživou, a vyzývá tak k měření sil na různých oficiálních i neoficiálních turnajích. O tom, jaké oficiální turnaje se na českém území a ve světě odehrávají si povíme příště.Pokusí se někdo z vás udělat výzkum na téma počet rekreačních hráčů minigolfu v ČR (např. student v rámci seminární práce)? Baví vás minigolf? Zajímá vás cokoliv konkrétního na téma minigolf? Napište nám o tom nebo nám to přijďte říct přímo k nám na Minigolf Butovice.


Za tým Minigolfu Butovice

Tomáš Navrátil