Povídání o minigolfu (2) - Minigolf sportovní

Minigolf a sport? Vždyť je to jen takové ťukání u piva s kamarády, jak by něco takového mohl někdo považovat za sport? Takhle se leckdo může na minigolf jako sport dívat. Že nejde o obyčejné ťukání, ale že minigolf je sportem náročným a že i ten alkohol je na turnajích zakázán si povíme dnes.

V jakékoliv lidské činnosti, kde je prvek náhody omezen na nejmenší možnou míru, lidé chtějí soutěžit, poměřovat se, učit se od těch lepších, ale i vítězit a prohrávat. To vše se na minigolfu děje na oficiálních minigolfových turnajích. V České republice zastřešuje pořádání oficiálních turnajů sportovní organizace s názvem Český minigolfový svaz (ČMGS).

Pod hlavičkou ČMGS je organizovaná trojstupňová ligová soutěž družstev od II. ligy až po extraligu. Zároveň se hrají i soutěže jednotlivců ve všech myslitelných věkových kategoriích. Vyvrcholením celé sezony pro české hráče je pak Mistrovství republiky, kde se hraje finále ligových soutěží a soupeří se samozřejmě i o tituly mistra republiky.

Ale proč se poměřovat jen na tuzemské úrovni, když se minigolf hraje v nejrůznějších zemích po celé Evropě i dále ve světě? Pro nejlepší minigolfové hráče této planety tu jsou Mistrovství světa a pro vítěze evropských ligových soutěží pak Pohár mistrů.

Jak dlouho takový minigolfový turnaj trvá? Turnaje nejnižší úrovně jsou jednodenní a odehrají se 4 okruhy (tedy 4x18 drah). Oproti tomu takové Mistrovství světa se koná 4 dny a hraje se zároveň na dvou různých hřištích rozdílných systémů (jaké druhy hřišť existují si povíme někdy příště). Na MS se odehraje 9 okruhů v základní části a dalších až 5 zápasů ve vyřazovací části v závěrečný den mistrovství, kdy se hraje tzv. K. O. systém (hra na jamky).

Minigolfové turnaje jsou extrémně náročné psychicky. Pro podání špičkového výkonu je potřeba být naprosto dokonale koncentrován na každý úder. U jednodenních turnajů je to minimálně 18x4, tedy 72krát. Sami si můžete zkusit malý test. Pozorujte a na konci dne si spočítejte, kolikrát za celý den dokážete alespoň na jednu minutu udržet dokonalou koncentraci a nemyslet na nic jiného než na aktivitu, kterou právě provádíte (ať už by to bylo čištění zubů, obyčejná chůze, umývání nádobí, …). A to celé si pak pronásobte 72. A to celé ještě pronásobte počtem dnů, po který trvá turnaj.

Z výše uvedeného je evidentní, že na turnajích vyšší úrovně bývá minigolf už velmi náročný i fyzicky. Bez ohledu na psychické vypětí, které člověka vyčerpá už samo o sobě je třeba vzít porci hodin strávených na hřišti během turnaje i před turnajem, kdy je potřeba se na každé hřiště velmi dobře připravit přímo na místě nácvikem různých hracích systémů a výběrem správných míčků na danou dráhu.

Únava se pak dostaví - byť je samozřejmě trošku jiná než u jiných výbušnějších sportů. Z vlastních zkušeností nicméně můžu říct, že po odehrání minigolfového turnaje umí být člověk unaven více než po uběhnutí půlmaratonu.

Málokdo ví, že minigolf je zároveň čistým sportem z pohledu užívání jakýchkoliv návykových látek, včetně alkoholu. Zejména v českých soutěžích probíhá na každém turnaje vyšší úrovně přísná kontrola každoročně kalibrovanými testery na alkohol. Na turnajích tak bandu opilých hráčů nečekejte.

Co ovšem každý sport dělá tím pravým sportem, to jsou samozřejmě velké emoce. Laika častokrát překvapí, jak silně emočně hráči prožívají své výkony. Při povedeném úderu se často křičí jako na fotbale.Jak to na takovém turnaji vypadá se můžete podívat na hezky sestříhaném videu z turnaje s názvem Diamond MInigolf Masters, který se konal na našem hřišti Minigolfu Butovice a zúčastnilo se ho 12 nejlepších hráčů celého světa. Video naleznete zde.

Příště si řekneme trochu více o tom, jaké jsou taje sportovního minigolfu, jak se dá ovlivnit zahrání dráhy na jeden úder a jak omezit vliv náhody na minimum.


Zajímá vás, jak to na minigolfových turnajích chodí? Chcete si poslechnout, jaké to je vyhrát Mistrovství republiky? A jak se hraje minigolf ve světě? Přijďte za námi na Minigolf Butovice v úterý večer, kdy se u nás scházejí nejrůznější závodní hráči z celé republiky.


Za tým Minigolfu Butovice
   
Tomáš Navrátil